Asian Games 2018
Jakarta and Palembang, Indonesia
18 August - 2 September, 2018
15 24 30
India: Ranked 8th
S. No Name Medal Sports Discipline
1 Bajrang Punia Wrestling Men's freestyle 65 kg
2 Vinesh Phogat Wrestling Women's freestyle 50 kg
3 Saurabh Chaudhary Shooting Men's 10 metre air pistol
4 Rahi Sarnobat Shooting Women's 25 metre pistol
5 Sawarn Singh
Dattu Baban Bhokanal
Om Prakash
Sukhmeet Singh
Rowing Men's quadruple sculls
6

Rohan Bopanna

Divij Sharan

Lawn tennis Men's doubles
7 Tajinderpal Singh Toor Athletics Men's shot put
8 Neeraj Chopra Athletics Men's javelin throw
9

Manjit Singh

Athletics Men's 800 metres
10 Arpinder Singh Athletics Men's triple jump
11 Swapna Barman Athletics Women's heptathlon
12 Jinson Johnson Athletics Men's 1500 metres
13

M. R. Poovamma

Saritaben Gaikwad

Hima Das

Vismaya

Athletics Women's 4 x 400 m relay
14 Amit Panghal Boxing Light flyweight (49 kg)
15

Pranab Bardhan

Shibhnath Sarkar

Bridge Men's pair
16 Deepak Kumar Shooting Men's 10 metre air rifle
17 Lakshay Sheoran Shooting Men's trap
18 Sanjeev Rajput Shooting Men's 50 metre rifle three positions
19 Shardul Vihan Shooting Men's double trap
20 India women's national kabaddi team

Kavita

Priyanka

Manpreet Kaur

Payel Chowdhary

Ritu Negi

Sonali Vishnu Shingte

Sayali Sanjay Keripale

Randeeep Kaur Khera

Shalini Pathak

Sakshi Kumari

Usha Rani Narsimhaiah

Madhu

Kabaddi Women's kabaddi
21 Fouaad Mirza Equestrian Individual eventing
22

Fouaad Mirza

Rakesh Kumar

Ashish Malik

Jitender Singh

Equestrian Team eventing
23 Hima Das Athletics Women's 400 metres
24 Muhammed Anas Athletics Men's 400 metres
25 Dutee Chand Athletics Women's 100 metres
26 Dharun Ayyasamy Athletics Men's 400 metres hurdles
27 Sudha Singh Athletics Women's 3000 metres steeplechase
28 Neena Varakil Athletics Women's long jump
29

Muskan Kirar

Madhumita Kumari

Jyothi Surekha Vennam

Archery Women's team compound
30

Abhishek Verma

Rajat Chauhan

Aman Saini

Archery Men's team compound
31 P. V. Sindhu Badminton Women's singles
32 Jinson Johnson Athletics Men's 800 metres
33 Pincky Balhara Kurash Women's 52 kg
34

Rajiv Arokia

Muhammed Anas

Hima Das

M. R. Poovamma

Athletics Mixed 4 x 400 metres relay
35 Dutee Chand Athletics Women's 200 metres
36

Dharun Ayyasamy

Kunhu Mohammed

Rajiv Arokia

Muhammed Anas

Athletics Men's 4 x 400 m relay
37

Shweta Shervegar

Varsha Gautham

Sailing Women's 49er FX
38 India women's national field hockey team

Navjot Kaur

Gurjit Kaur

Deep Grace Ekka

Monika Malik

Reena Khokhar

Nikki Pradhan

Savita Punia

Rajani Etimarpu

Vandana Katariya

Deepika Thakur

Udita

Namita Toppo

Lalremsiami

Navneet Kaur

Sunita Lakra

Rani Rampal

Lilima Minz

Neha Goyal

Field hockey Women's tournament
39

Dipika Pallikal

Joshna Chinappa

Tanvi Khanna

Sunayna Kuruvilla

Squash Women's team
40

Ravi Kumar

Apurvi Chandela

Shooting 10 metre air rifle mixed team
41

Abhishek Verma

Shooting Men's 10 metre air pistol
42 India men's national sepak takraw team

Niken Khangembam

Gurumayum Jiteshor Sharma

Malemnganba Sorokhaibam

Seitaram Thokchom

Henary Wahengbam

Sanjeck Waikhom

Akash Yumnam

Harish Kumar

Lalit Kumar

Ngathem Jotin Singh

Dheeraj

Sandeep Kumar

Sepak takraw Men's team regu
43

Divya Kakran

Wrestling Women's freestyle 68 kg
44 Roshibina Naorem Wushu Women's sanda 60 kg
45

Santhosh Kumar

Wushu Men's sanda 56 kg
46 Surya Bhanu Pratap Singh Wushu Men's sanda 60 kg
47 Narender Grewal Wushu Men's sanda 65 kg
48 Ankita Raina Lawn tennis Women's singles
49 India men's national kabaddi team

Girish Ernak

Deepak Niwas Hooda

Mohit Chillar

Sandeep Narwal

Pardeep Narwal

Rishank Devadiga

Monu Goyat

Ajay Thakur

Rohit Kumar

Rajulal Chaudhary

Mallesh Gangadhari

Rahul Chaudhari

Kabaddi Men's kabaddi
50 Dushyant Chauhan Rowing Men's lightweight single sculls
51

Rohit Kumar

Bhagwan Singh

Rowing Men's lightweight double sculls
52 Heena Sidhu Shooting Women's 10 metre air pistol
53 Prajnesh Gunneswaran Lawn tennis Men's singles
54 Dipika Pallikal Squash Women's singles
55 Joshna Chinappa Squash Women's singles
56 Saurav Ghosal Squash Men's singles
57

Sumit Mukherjee

Debabrata Majumder

Jaggy Shivdasani

Rajeshwar Tewari

Ajay Khare

Raju Tolani

Bridge Men's team
58

Bachiraju Satyanarayana

Rajeev Khandelwal

Gopinath Manna

Himani Khandelwal

Hema Deora

Kiran Nadar

Bridge Mixed team
59 Saina Nehwal Badminton Women's singles
60

Sathiyan Gnanasekaran

Achanta Sharath Kamal

Anthony Amalraj

Harmeet Desai

Manav Thakkar

Table tennis Men's team
61 Malaprabha Jadhav Kurash Women's 52 kg
62

Achanta Sharath Kamal

Manika Batra

Table tennis Mixed doubles
63 P. U. Chitra Athletics Women's 1500 metres
64 Seema Punia Athletics Women's discus throw
65 Harshita Tomar Sailing Laser 4.7
66

Varun Thakkar

Ganapathy Chengappa

Sailing Men's 49er
67

Saurav Ghosal

Harinder Pal Sandhu

Ramit Tandon

Mahesh Mangaonkar

Squash Men's team
68

Vikas Krishan Yadav

Boxing Middleweight (75 kg)
69 India men's national field hockey team

Harmanpreet Singh

Dilpreet Singh

Rupinder Pal Singh

Surender Kumar

Manpreet Singh

Sardara Singh

Simranjeet Singh

Mandeep Singh

Lalit Upadhyay

P. R. Sreejesh

Krishan Pathak

Varun Kumar

S. V. Sunil

Birendra Lakra

Akashdeep Singh

Chinglensana Singh

Amit Rohidas

Vivek Prasad

Field hockey Men's tournament